שכירת רכב בחול ובישראל

שכרתם רכב בחו"ל או בישראל טיילתם, נהניתם והחזרתם את המכונית לחברת ההשכרה בחניון חברת ההשכרה ו/או בשדה תעופה, צפו להפתעות.

מדובר במקרה שכיח בוא הייתה התערבות שומה מקצועית ליישור ההדורים בין חברת ההשכרה בישראל לבין שלוחתה אשר פועלת ברומא בבירתה של איטליה לבין לקוח תמים.


לפני מספר חודשים טס חבר יקר שמו אמנון (שם בדוי) לטיול באיטליה, אמנון שכר מחברת ההשכרה בישראל רכב למשך שבוע באיטליה ואף שילם ממיטב כספו. בהגיעו לשדה התעופה ברומא, פגש אמנון את נציג השירות של חברת ההשכרה, וזה האחרון מסר לידי אמנון את מפתחות הרכב תוך שהוא עובר עמו מסביב לרכב ומסמן את כל השריטות שהיו על מרכב הרכב.


לאחר סיבוב קצר, קיבל אמנון עותק מחוזה השכירות והמסירה, ואמנון יצא למסע הטיול ברחבי איטליה. בסוף הטיול, החזיר אמנון את הרכב בחניון חברת ההשכרה בשדה תעופה, אלא שהפעם המתינה לו נציגת שירות של חברת ההשכרה אשר "חפרה" ומצאה פגמים בחלקו התחתון של המגן האחורי, וכן מעיכה קטנה במכסה תא מטען.
ליקויים הללו לא הובאו לידיעתו של אמנון לרבות העובדה כי נציגת השירות בירכה אותו לשלום והכריזה שהכל בסדר.  

כעבור שבועיים, הבחין מר אמנון חיוב בכרטיס אשראי סך 1,250 דולר משלוחת חברת ההשכרה בחו"ל.  
מייד עם החיוב התקשר מר אמנון לחברת ההשכרה בישראל ולן על החיוב. בתשובת הנציגות בישראל הסבירו לאמנון שנמצאו ליקויים אשר נגרמו באשמתו וכי יש צורך בהחלפת מגן אחורי ומכסה תא מטען,.. מה פתאום ענה!! לא היה ולא נברא, שמרתי על הרכב, ולא ידוע לי על תאונה ו/או נזק שנגרם לרכב – הצהיר אמנון.
אך אלו האחרונים טענו כי באחריותו של אמנון לשאת בעלות כל הנזקים שנגרמו לרכב כשהיה ברשותו למשך כשבוע ימים.   בלית ברירה ובמקרה התייעץ מר אמנון עם השמאי חיים שריקי, תוך שהוא מציג בפני את מסמכי החיוב.  
מכאן ביקשתי לראות את כל התמונות שצולמו ע"י אמנון בטיול, שכן ניתן לציין כי חברתו של אמנון "חולת צילומים" וזו האחרונה צילמה את אמנון נשען על הרכב בחניון שדה תעופה בעתת קבלתו ברומא.  באבחון התמונה לעומק עולה כי כבר בשדה התעופה, כשבכלל עוד לא הזיזו את הרכב, ניתן היה לראות את המעיכהה הקטנה במכסה תא מטען. שכן בהגדלת התמונה ניתן לראות גם את הפגם בחלקו האחורי של המגן. (איך אומרים "בינגו")    
לאחר הפקת חוות דעתי וצירוף התמונות המוגדלות עם תאריך ושעת צילום בגוף התמונה, שלח אמנון מכתב להנהלה הראשית של חברת ההשכרה בצירוף חוות דעת שמאית, אלא שהפעם דרש אמנון פיצוי בגין עוגמת נפש וניסיון לסחוט ממנו כספים מיותרים לרבות עלות שכר טרחת שמאי.


בתשובת לשכת מנכ"ל של חברת ההשכרה מצאו לנכון לפצות את מר אמנון על עוגמת הנפש, תוך זיכוי מלא בגין התשלום ששילם אמנון לחברת ההשכרה בין כל ימי השכרת הרכב, בצירוף מכתב התנצלות.  המלצת השמאי לכל הקוראים עצה להשכרת רכב בישראל ובמיוחד בחו"ל.   

בדקו היטב את הרכב מסביב, לפני קבלתו, נכון להיום יש לכל אחד סמרטפון, תצלמו את כל חלקי המרכב מסביב, תסמנו עם האצבע את הפגיעות ו/או את השריטות בכל חלקי הרכב, תצלמו את פנים הרכב, את מד הספידומטר, את כמות הדלק, את פנים תא המטען, גלגל רזרבי וכלי עבודה הנחוצים, גם לא יזיק אם תבדקו את כמות השמן והמים במנוע שלא יהיו הפתעות בנסיעה.    

והדבר האחרון שאני מאחל לכם נסיעה טובה ובילוי נעים.

חיים שריקי - שמאי רכב ורכוש
עד מומחה בכיר לבית המשפט
054-6800905

להלן אתרי אינטרנט של חברת אומדן שמאים..

https://www.car-10.com     / https://www.car-10.co.il     https://www.haim-shamai.co.il / http://www.irgun-shamahim.org.il   /   http://www.michlala.co.il   /    http://www.ad-m.co.il /