נזקי הצפות image
זהירות הצפות בדירות מרתף בעונות החורף

עקב תחזיות רבות המנבאות לנו חורף קשה יודגש כי לדעתי המקצועית החורף הקרוב בעזרת השם יהיה באמת חורף גשום וקשה, תוך פגיעה קשה ברכוש ובמיוחד בחניונים ובדירות מרתף..

נזקי הצפת שיטפונות מי גשמים הינם נזקים קשים מאוד, שכן בחודשים האחרונים ניזוקו קשה בתים באירופה ובמיוחד ביבשת ארצות הברית זאת וכאשר נהרגו באירועי ההצפות עשרות בני אדם.

נזכיר כי בשנים קודמות איבדנו זוג צעיר כתוצאה מהצפת מעלית זוכרים? דירות מרתף, וחניונים תת קרקעיים הינם פצצה מתקתקת, זאת וכאשר העיריות והמועצות המקומיות אינם מטפלים בניקוזים כנדרש - ובשיטפונות קורה הגרוע מכל.

מכאן יוזכר כי באזור תל אביב ישנו ביקוש היסטרי להשכרת דירות והמחירים בשמיים, לרבות העובדה כי כל מי שהיה לו מחסן תת קרקעי הפך את המחסן ליחידות דיור בתנאים ירודים, אך לצערי גם יחידות הדיור הללו נחטפים ..

נחזור להצפות הצפויות לנו בחורף הקרוב.. זאת וכאשר בפתחו של החורף ראינו הצפות ושלוליות ענק במתחם החניות ובכבישים לרבות הצפות של חניונים ופגיעה במכוניות רבות ובמחסנים , וזה רק בגשמים לא משמעותיים בניגוד לגשמים שירדו באירופה ובארצות הברית.

משרדנו ובאומדן שמאים   מכירים את התופעה של הצפות ואסונות כאלו ואחרות, אך לצערי הרשויות המקומיות אינם עושים מספיק בכדי למגר את התופעה, שכן בעת ירידת גשמים לא משמעותיים החיים שלנו הופכים לסיוט בחסימת כבישים ובמכוניות שהוצפו ויצאו מכלל שימוש תוך הצפת בתים ופגישה ברכוש.. שלא נזכיר לצערי על פגיעה בנפשות כפי שקרה לנו לאחרונה עם הזוג הצעיר במעלית שהוצפה ממי גשמים.

בעיית ההצפות בישראל היא תופעה שכיחה והינה תלויה בידנו כבני אדם אחראים תוך הדגש לאחריותם של בעלי מקצוע מהנדסים ומודדים מטעם הרשויות שבאחריותם להתריע על ליקויי ניקוז כאלו ואחרים אם במתחמי המגורים ואם בכבישים תוך ליישום ושיפור תחזוקת הניקוזים ו/או בתשתיות צנרת הראשית של הניקוזים בשכונות בפרט ובכבישים בכלל.
כל התחזיות שבשנים הבאות עלינו לטובה מנבאים כי יהיו יותר גשומות משנים קודמות, ולמעשה איני רואה שהרשויות זזות מהמקום ומטפלות בתשתיות וניקוזים בכדי למנוע הצפות ו/או לעשות טיפול מונע ולצערי זוהי המציאות הכואבת שכן תופעת ההצפות תמשיך ללוות אותנו לשנים הבאות.
לסיכום:
המלצה לפיצוי נזקי גשמים ע"י השמאי חיים שריקי, יו"ר ארגון שמאי רכוש בישראל. יודגש כי בעת קרות נזק בראש ובראשונה חובה להזמין שמאי רכוש מוסמך אשר יתעד את הנזקים שנגרמו כתוצאה מהצפה. לאחר הפקת חוות דעת שמאי רכוש , מומלץ לפנות לעורך דין מומחה בתחום הרכוש אשר יפנה במכתב התראה לפני הליכים לאותה רשות מקומית.

הצעה חלופית, בכל מקרה מומלץ על ידי השמאי חיים שריקי לרכוש ביטוח מבנה ותכולה תוך הדגש לכיסוי נזקי טבע, נזקי שריפה, פריצה, צד שלישי , ובתוספת ביטוח כל הסיכונים במקרה של אובדן, במידה ויש לכם בעל חיים בדירה מומלץ לרכוש תוספת אשר תכסה גם את לדוגמא את הכלב שחלילה קפץ על אורח ותוצאה מכך האדם נפגע שבר את היד או הרגל חלילה שכן ביטוח מסוג זה משאיר אותנו לישון בשקט.

חשוב מאוד לציין כי העלויות ביטוח מבנה ותכולה הינם עלויות סבירות ביחס בנזקים שעלולים להיגרם לנו כתוצאה מנזילה, פיצוץ צנרת בדירה ו/או נזקי שיטפונות והצפות.

שתהיה לנו שנה פוריה ללא הצפות

בברכה,
חיים שריקי - שמאי רכב ורכוש
עד מומחה בכיר לבית המשפט
054-6800905