אובדן כללי לרכב- מה הוא

אובדן כללי (טוטל-לוס). 
כפי שהבטחתי לכם הקוראים ובעלי הרכב לעשות סדר בכל הנוגע לנושאי ביטוח ותאונות דרכים לא עלינו, לפניכם מושגים ששר התחבורה חשף בעבר לציבור מידע חשוב אודות מושגים הללו.

ראשית, נסביר מהם המושגים: אובדן כללי לרכב (טוטל-לוס) הינו מושג אשר מוגדר על ידי שמאי הרכב אם וכאשר הנזקים ברכב עולים על 60% מערכו, לדוגמא: עלות רכב במחירון נכון ליום התאונה 10,000 ₪ והנזק הינו 6,001 ₪ - רכב זה יוכרז כאובדן גמור.
בעת הכרזה וקביעת שמאי הרכב על אובדן כללי באחריותו של השמאי ליטול את רישיון הרכב תוך רישום טופס 587 ודיווח למשרד התחבורה כי רכב זה אינו כשיר לנסיעה.

נכון להיום דיווח למשרד התחבורה מתבצע על ידי שמאי הרכב באופן עצמאי תוך התחברות ממחשבו במשרד השמאים, למחשבים של משרד התחבורה ומילוי כל נתוני הרכב לרבות מספר שלדה ותאריך אירוע ולאחר שאנו מאשרים את הטופס מתקבל אישור סופי לדיווח ומרגע זה הרכב אינו יכול לנוע יותר על הכביש.


 פירוש המושג אובדן להלכה


אובדן להלכה הינו מושג אשר מוגדר על ידי שמאי הרכב אם וכאשר הנזקים הרכב ניזוק כמחצית מערכו של הרכב אך לא יותר מ..59%.
במקרה זה הרכב נמכר לסוחרי רכב, תוך הפקדת רישיון הרכב בחברת ביטוח עד לגמר תיקון וביצוע תקנה 309 המאשרת כי הרכב נבדק בטיחותית תוך עמידה במידות ונתוני יצרן של הרכב כנדרש.

לאחר ביצוע תיקון הרכב ויישום תקנה 309 על שמאי הרכב לבדוק את הרכב בפועל ורק לאחר אישורו, רישיון הרכב נמסר לקונה הרכב. פעולה זו של אובדן להלכה עד היום לא הייתה רשומה בשום מסמך במשרד התחבורה וקונים תמימים היו נופלים בפח ברכישת רכב הנ"ל.

לאור האמור שר התחבורה הנחה להפיץ נוהל בעניין, הנוהל החדש יאפשר לראשונה לחשוף מידע חשוב על עברו של כל רכב הנרכש על ידכם החל מ 20- בדצמבר ,2011 יחל משרד התחבורה והבטיחות בדרכים לציין ברישיון הרכב אם הוא הוגדר על ידי שמאי של חברת ביטוח כאובדן להלכה. זאת במטרה להגן על כל אלו הרוכשים רכב משומש.
כך הודיע שר התחבורה והבטיחות בדרכיםישראל כץ - הגדרת אובדן להלכה ניתנת לכלי רכב שנפגע בתאונת דרכים ונגרם לו נזק של מחצית ממחירו במחירון הרכב לפחות, אך לא יותר מ. 60%-
נזק לרכב העולה על 60% ממחיר הרכב במחירון מוגדר כיום אובדן גמורטוטאל-לוס) ומחייב את השמאי הרכב המטפל לדווח למשרד התחבורה כי הרכב אינו כשיר לנסיעה, תוך הפקדת רישיון הרכב במשרד הרישוי.

השר כץ ציין כי רישום אובדן להלכה ברישיון הרכב יאפשר לראשונה לחשוף לציבור מידע חשוב על עברו של הרכב ויספק לציבור שקיפות מלאה על כלי הרכב הנרכש על ידםכמו כןהוא יצמצם את תופעת גניבת כלי רכב לצורך פירוקם לחלקים.


בנוסף לכך הנוהל יאפשר למנוע מבעלי רכב פרטיים להעביר כלי רכב שניזוקו למוסכים שאינם מורשים, תוך ויתור על נהלי בטיחות מתקדמים והכרחיים הנהוגים כיום במוסכים המורשים בישראל.
על פי הנוהל זה יחוייב כל שמאי רכב לדווח לרשות הרישוי על כל רכב אשר הוכרז על ידו כאובדן להלכה  לרבות העובדה כי הרכב נמכר על ידי בעליו לסוחר במטרה לאפשר שקיפות מרבית לציבור הקונים ולמנוע העלמת מידע חשוב על עברו של הרכב.

עד כאן הכל טוב ויפה, הנוהל הופץ לכל שמאי הרכב, לחברות ביטוח ופורסם בעיתונות ובתקשורת המקומית.. לא חלפו מס' ימים והאסימון ירד לחברת הביטוח, הטייקונים ובעלי חברות הביטוח לחצו על חברי הכנסת ובראשם שר התחבורה, והנוהל החדש בוטל.


הסיבה לתפנית זו היא כספם הגדול של חברות הביטוח אשר מגלגלת את כל המכוניות שהוגדרו אובדן להלכה במכירתם לסוחרים ומגרשי רכב בכסף רב, כאשר אלו האחרונים מתקנים את הרכבים הללו ומוכרים אותם במחיר מחירון בזכות הסתרת עברו של רכב זה. - מצער מאוד, אבל כך הטייקונים וחברות הביטוח מנהלים לנו את המדינה. 
 משרדנו רשום במאגר בתי המשפט השלום והמחוזי כשמאי מומחה ברכב ורכוש. 

בברכה,
חיים שריקי - שמאי רכב ורכוש
עד מומחה בכיר לבית המשפט
054-6800905

להלן אתרי אינטרנט של חברת אומדן שמאים..

https://www.car-10.com     / https://www.car-10.co.il     https://www.haim-shamai.co.il / http://www.irgun-shamahim.org.il   /   http://www.michlala.co.il   /    http://www.ad-m.co.il /