שמאי רכוש, שמאות רכוש, שמאי
נזקי מים ורטיבות  |  תיעוד נזקי רכוש  |  שומת אופנועים  |  פרופיל שמאי רכוש  |  ייצוג חיצוני בבית המשפט לתביעות קטנות  |  ירידת ערך רכב  |  אלבום תמונות  |  אחריות לסלון / רכוש  |  מאמר נזקי פריצה  |  שאל שאלתך ?  |  

  לפרטים וייעוץ מקצועי :  
     
 
 
 
  תפריט ניווט:  
  הצטרפו לניוזלטר שלנו :  
     
   
 
 
 
  שפות האתר - Translation:
 
 
 
     
  רכבי שטח שנפגעו
Back
דף הבית >> מאמרים >> רכבי שטח שנפגעו
 
   

שמאי רכוש מספר על ביטוח רכב שטח שנפגע בתאונה

ניר השמאי

מבוא:
רכבי שטח הופכים להיות פופולריים מאוד בארצנו ובעולם כולו, רוב חברות הרכב מייצרות את רכבי השטח מחמת הביקוש והיצע על פי השוק. - הבעיה היא הביטוח,.. לכן במקרים רבים עלויות הביטוח גבוהות ביחס למכוניות אחרות שאינם רכבי שטח.
אז מי שמרשה לעצמו לרכוש רכב שטח 4X4 אזי עלויות הביטוח הינם שוליות לעומת מחיר הרכב.
 
איפה הבעיה?
במקרה של תאונה המתרחשת בשטח חברת הביטוח עושה ככל שביכולתה לא לשלם בטענה של נהיגה בפזיזות, רשלנות, ומידת אשמתו של המבוטח.
להלן מקרה קלסי של חברת ביטוח שסירבה להכיר בנזק שנגרם כתוצאה מהתהפכות..
 
להלן המקרה:
לפני זמן מה נסע מר ציפורי (שם בדוי) עם חבריו לטיול בשמורת טבע בצפון הארץ עם רכבו .4x4 מסוג איסוזו, במהלך נסיעתו הרכב החל להידרדר והתהפך, נוסעי הרכב נפגעו קל בגופם אך הרכב ניזוק, בבדיקתי כ שמאי רכוש את הרכב נוכחתי לראות כי הרכב יצא מכלל שימוש שכן היה צורך בהשבתתו !!!
הרכב היה מבוטח בחברת ביטוח (שמה שמור במערכת), כאשר אלו דחו את התביעה בטענה של: רשלנות, פזיזות וקלות דעת,.. על כן מר ציפורי מקרה התאונה לא מכוסה – טענו נציגי חברת הביטוח !!
 
עוד טענו בתוקף נציגי חברת הביטוח נטלת על עצמך סיכון בלתי סביר אשר הפך את התאונה לאירוע צפוי ומחויב המציאות, וסירבו לשלם את תגמולי הביטוח למר ציפורי.
 
העניין נדון בבית משפט השלום. כאשר סיים השופט לשמוע את טענות נציגי חברת הביטוח וטענותיו של מר ציפורי – האמין השופט למר ציפורי כי הרכב גמה כ..40,000 קמ תוך השתתפותו פעמים רבות בטיולי גיפים לאור העובדה כי מר ציפורי הביא עימו תמונות עם תאריכים של טיולים שהתקיימו במהלך שנתיים האחרונות וכי מר ציפורי הציג בפני השופט ניירת רבה המעידה כי לא היה מעורב כלל בתאונות מזה שנים רבות. גם מעדותו של חברו של ציפורי שהובא לעדות מטעם חברת הביטוח דווקא הסיקה השופט כי לא היה כלחשש לסכנה ממראה פני השטח. לעומת זאת, העבירה השופט ביקורת נוקבת על החוקר מטעם חברת הביטוח אשר עדותו הותירה על השופט רושם עגום ולא מהימן. - השופט דחה מכלוכל את מסקנתו של חוקר מטעם חברת הביטוח כי: במקום נהרגו ונפגעו מספר מטורפים שניסו לעלות על ההר.
השופט קבע באופן חד משמעי, שהשימוש ברכב בטיול היה סביר ולא בבחינת נסיעה על קיר המוות. - מעבר לכך, טענת חברת הביטוח כי:  פזיזות ולקיחת סיכון ביודעין שוללים את הכיסויהביטוחי, חותרת תחת אושיות דיני הביטוח.
 
פוליסת ביטוח מכסה גם נזקים צפויים ומעשים רשלניים. אחרת,.. גם כניסה לצומת ברמזור אדום, או חציית פס הפרדה רצוף, לא הייתה נחשבת לתאונה. 
הדבר מנוגד ליסוד מוסד בדיני הביטוח לפיו רשלנות המבוטח שגרמה למקרה ביטוח, לא משחררת את חברת הביטוח. - חלק מאחריותה היא להגן על המבוטח מפני רשלנותו שלו. 
בשביל זה יש ביטוח, קבע השופט. טענת חברת הביטוח כי מר ציפורי נהג בפזיזות ובהסתכנות מרצון קוממה את השופט. טענה מקוממת ואווילית מזו לא שמעתי זמן רב, העיד על עצמו השופט. 
משמעותה היא כי מר ציפורי ידע כי ייתהפך ויגרום לו ולכל הנוסעים ברכב למוות או לנכות וכל זאת משום שיש לו ביטוח מקיף..- כך בדיוק טענה חברת הביטוח בתצהירו של מנהל מחלקת תביעות אצלה, עורך דין ישראל (שם בדוי), שהצהיר בעדותו בזו הלשון: אני בטוח, כי במידה והתובע לא היה מבוטח אצלינו או בחברה ביטוח אחרת, הוא לא היה מעיז לנסותו לטפס את המעלה!!! באותו אופן דחה השופט את טענת חברת הביטוח בדבר אשם תורם חוזי שלהמבוטח.
 
דחיית תביעתו של מבוטח על סמך חקירה רשלנית ומגמתית של מקרה הביטוח, כפי שעשתה חברת הביטוח במקרה זה בה קודם יורים את החץ ואחכ מציירים את המטרה, איננה בגדר התנהגות בתום לב. קל וחומר, כאשר היה ידוע היטב ליועציה המשפטיים של חברת הביטוח כי מבחינה משפטית אין כל תקדים בפסיקה לשלילת הכיסוי הביטוחי עקב נהיגה לא זהירה או הערכת סיכונים לא נכונה.
 
בסופו של דיון, השופט חייב את חברת הביטוח במלוא תגמולי הביטוח בתוספת ריבית מיוחדת, בשיעור של 10% לשנה. כמו כן חייב השופט את חברת ביטוח בהוצאות שמאי, והוצאות משפט בסך 25,000 ₪.

    
                
 
     
     
 
 

         
       
  חיים שריקי - שמאים לרכוש, מומחים ומקצועים עם למעלה מ 42 שנות מוניטין - 054-6800905  
   
   
     
  נסיעה טובה ובטוחה,
חברה שומרת שבת
היכנסו לאתרי הבית שלנו בכתובת  
 http://www.car-10.co.il    או  http://www.car-10.com
כל האמור באתר זה אינו בא כתחליף לקבלת ייעוץ משפטי והוא מהווה מידע כללי בלבד, האתר\המשרד אינו אחראי כלל לכל תוצאה או פעולה עקב שימוש במידע המופיע באתר חיים שריקי שמאות רכב ורכוש..
 
 
    כל הזכויות שמורות 2003 © חיים שריקי שמאי רכוש    
חיים שריקי שמאי רכב שמאי רכוש מקצועי 054-6800905

לייבסיטי - בניית אתרים