תביעה צד ג'

תיעוד והשתלשלות פניית מבוטח למשרד שמאי רכוש  – סיפור אמיתי ומעניין - תביעה צד ג'. 

"לחיים שריקי  השמאי שלום רב,לפני שבוע הרכב החדש שלנו עמד ברמזור אדום ולפתע נתקעה בנו מכונית BMW ששכחה לעצור ברמזור. לרכב נגרם נזק רציני כולל פגיעה בתא המטען האחורי וקורות שלדה אחוריות.. -  הרכב בינתיים תוקן אבל אנחנו חושבים שעבדו עלינו עם ירידת הערך, כמו כן בחישוב ערך רכב שכח השמאי מטעם חברת הביטוח להוסיף  דגם רכב GLA  המייקר את ערך הרכב ב - 12,000 ₪ , הרכב נקנה בסוף אפריל 2010" .

הערת חיים שריקי -

השמטתת תוספת הנל מפחיתה מערכו של הרכב כאשר בסופו של יום חישוב ירידת ערך נגזר ממחירו המלא של הרכב - שמאים מטעם חברות הביטוח עושים ככל שביכולתם למזער נזקים לשולחם, ובשל כך מחירו של הרכב נקבע ע"פ מיחרון לוי יצחק כמחיר בסיסי תוך התעלמותם של שמאי הבית מתוספות ו/או תוספת חודש עליה לכביש - בסופו של יום, ירידת הערך היא נגזרת מסך המחיר על פי מחירון, ואם לא מחשבים נכון את ערך הרכב אזי הפיצוי יהיה יותר נמוך מהמגיע - פטנט ידוע...


"מכאן אני מצרף לך דוח של השמאי ותמונות של הרכב לפני התאונה. לאחר התיקון נשארו שריטות קטנות הצבע של הכנפיים שלא תוקנו ושתי מכות קטנות במכסה האחורי שגם לא תוקנו היות ואז הם היו צריכים לצבוע מחדש את כל המכסה של תא המטען האחורי ושתי הכנפיים האחוריות בצבע לא מקורי. חשוב לציין כי לפני הכל אינני אשם בתאונה והתביעה היא נגד צד ג', אבל לצערי אותו שמאי ששלח סוכן הביטוח הינו שמאי שעובד עם חברת הביטוח, מה עוד שרכבי תוקן במוסך הסדר של חברת הביטוח."

שואל המבוטח:


האם לדעתך יש מקום להיכנס למלחמה עם חברת הביטוח?
אם כן, כמה ניתן יהיה לקבל על ירידת הערך הנ"ל וכמה יעלו שירותיך אני פשוט רוצה לדעת אם כל כאב הראש כדאי מבחינה כלכלית. בתודה מראש,ישראל (שם בדוי)  

תשובת משרדינו – חיים שריקי שמאות רכב ורכוש 

מר ישראל בוקר טוב, לאחר עיון בתמונות ששלחת ועיון בדוח שמאי נראה כי יש מקום לערוך חוות דעת ירידת ערך מסחרית, שנגרמה לרכבך בשל קרות מקרה ביטוח. לשאלתך, נדגיש כי זו לא מלחמה וכי יש לך זכות לתבוע את המגיע לך מחברת ביטוח. משרדינו אינו עובד עם אף חברת ביטוח ובאופן טבעי יוענק לך שירות אוביקטיבי מקצועי  ומהימן אשר  יסייע לך לקבל את המגיע לך מחברת הביטוח ללא מורא ומשוא פנים.  באשר לחישוב ירידת ערך, נכון לרגעים הללו אין אנו נוהגים לקבוע את אחוז ירידת הערך מבלי לראות את הרכב, מה כן, אנו יכולים להבטיח שתקבל הרבה יותר ממה שקבע משרד שמאים אשר שמו שמור במערכת ואשר עובד ופועל בשת"פ עם חברת ביטוח. 

באשר לשכר טרחת שמאי 

עלינו לציין כי השכט שלנו מוכר על ידי חברת הביטוח וזכותך לתבוע אותו חזרה משום שחוות הדעת נגדית אינה נוצרת לבד, מישהו (שמאי ובעל מקצוע בתחום) היה צריך לחשב ולערוך את חוות הדעת הנגדית. 

בברכה,חיים שריקי שמאות רכב ורכוש.   

חיים שריקי שלום רב, רצ"ב התכתבות עם חברת הביטוח שנשלחה אתמול – לידיעתך...

לכבוד חברת ביטוח (שמה שמורה במערכת)
מחלקת תביעות רכב שלום,קיבלנו את הדוח המגוחך הזה של השמאי ואני ממש לא מבינה איך לקח לשמאי הזה כל כך הרבה זמן כדי לכתוב דוח ובסוף הוא כותב שהרכב הוא מסוג GLA ושוויו רק 99,000 שח?אני גם מתפלאת איך אתם, שמיכם קנינו את הרכב, לא יודעים שזה רכב מסוג GLX שמחירו כיום מעל 113,000 שח? אז נא לתקן מייד את הדוח בעניין זה

1. לגבי הערכת ירידת הערך: אני מבינה שהשמאי הזה הוא חסיד של דוח ועדת ששון... אבל ברור לכולנו שהמספרים הם רחוקים מהמציאות. על נגיעה בקורה אחת של השסי נותנים 6-7% נפילת ערך. על שתי קורות - פי 2, כלומר 12 עד 14 אחוז.

2. פגיעה בקורה אחורית - עוד 5-7% לפחות, שלא לדבר על התיקון הלגמרי לא מושלם של רצפת תא המטען שכל ילד יבחין בשאריות השפכטל שמרוחות בכל מקום והוא מוריד עוד 5-7% מהערך המסחרי.

3. גם התיקון שבוצע לא כלל את כל הפגיעות מהתאונה. בדלת האחורית של תא המטען ישנן 2 מכות שלא תיקנו אותן כדי שלא יצבעו את הדלת בצבע לא מקורי אולם כל אדם ששתי עיניו בראשו מבחין בהן.
בנוסף לכך, בשתי הכנפיים האחוריות ישנן עוד שריטות - אחת מהמברג שבו השתמשו כדי לפרק את הטמבון האחורי ועוד שתיים מהחלקים שעפו מהרכב שפגע בנו (BMW ).

לסיכום:  יש כאן ירידת ערך של לפחות 25% מערך הרכב. אם אתם טוענים שפחות - אז בבקשה תרכשו מאיתנו את הרכב במחיר מחירון פחות 9 אחוזים, כמו שאתם מציעים. זו עיסקה שאמורה להשתלם לכם כי תרוויחו אחוז שלם (אתם טוענים שהערך ירד רק ב- 8 אחוזים...).

4. תמיהה נוספת בדוח ההזוי הזה מעלה הינו הורדה של 1% בגין קילומטראז' גבוה.במחירון לוי יצחק על קילומטראז' של 15000 עד 20,000 לשנה לא מורידים אפילו שקל אחד. כלומר כ- 1500 קילומטר לחודש. הרכב נקנה ב- 12 לאפריל 2010 וב- 19 לנובמבר קרתה התאונה (כלומר 8 חודשים ושבוע). בזמן זה עבר הרכב 10,250 קילומטר שהם 1242 קילומטר לחודש. הרבה פחות מהסף הנקוב במחירון של לוי יצחק. אז באיזו זכות הוריד השמאי עוד 1% ממחיר הרכב בשל מספר קלומטר גבוה? כל הדוח התמוה הזה מעלה הרבה שאלות בנוגע למהימנותו ויושרו של השמאי שאתם בחרתם עבורנו ואפילו לא אמרתם לנו שזכותנו לבחור שמאי, וגם לא מסרתם לנו רשימת שמאים כפי שמחייב החוק. כדי לוודא שאין ניגוד אינטרסים אפשרי בין השמאי הנל וקשריו עם חברת הביטוח בנינו, מה עוד שרכבי תוקן במוסך הסדר שלכם.
אבקשך למלא את הטפסים בקובץ 2007-1-08.DOC המצורף ולהגיש לנו אותם חתומים תוך 3 ימים לכל המאוחר. אבקש למלא את הטפסים באופן מדויק ולשנות את הסימונים X1 ו- X2 ל- 2009 ו- 2010 בהתאמה, כדי שנוכל לוודא שאין ניגוד אינטרסים בשל קשריו העסקיים הענפים של השמאי והמוסך הנל עם חברת ביטוח  או עם מוסך הסדר  (נא למלא לשתי החברות ולהחתים את השמאי במקומות המתאימים כולל חותמת).בנוסף לכך אני מודיעה לכם כי אני פונה לשמאי אוביקטיבי מטעם משרד התחבורה, שאינו עובד ופועל בשיתוף פעולה עם חברות הביטוח מר חיים שריקי בכדי  שיערוך חוות דעת אמיתית ונכונה תוך חישוב ירידת ערך מסחרית שנגרמה לרכבי , ואז ללכת ולתבוע אתכם בבית המשפט או אפשר שתנערו קצת את השמאי שלכם כדי שיתקן את הדוח בהתאם לאמות מידה מקובלות בשוק? נא להודיע לי תשובה סופית תוך יומיים-שלושה. אני כבר קבעתי פגישה עם 2 שמאים לסוף שבוע זה וחבל לשלם להם ולהפיל עליכם את התשלום (אני מקווה שהחוק ידוע לכם). בכבוד רב,ישראלית , בשם אבי (שם בדוי- השם האמיתי שמור במערכת)
סוף דבר, כמובן שחברות הביטוח אינם מתייחסות למכתבה הנוקב של הלקוחה, ומשרדינו ערך אומדן חוות דעת ירידת ערך מסחרית לרכב הנל - אחוז ירידת ערך שנקבעה על ידינו עמדה של שיעור של 21% וזאת בניגוד לחוות דעת השמאי מטעם חברת הביטוח אשר קבע כי אחוז ירידת ערך שנרגמה לרכב תעמוד על 8% בלבד. !!!

בנוסף בדקנו את ערכו האמיתי של הרכב ונמצא כי שכחו להוסיף מספר דברים אשר מעלים את ערכו של הרכב החדש במחירון.
דבר אחרון, שמאי מטעם חברת הביטוח הפחית 2% מערך הרכב על ק"מ - בעיון בטבלאות שברשותינו נמצא כי לא היה צורך בהפחתה בגין ק"מ.

סיכום:

סיפור אמיתי זה הינו מעשה שחוזר על עצמו מיידי יום ויום, תעלולי חברת הביטוח עם שמאי הבית ו/או מרשימת השמאים של חברת הביטוח לרבות מוסכי הסדר של חברת הביטוח מנצלים את תמימותו של המבוטח תוך שמירה על כספי חברת הביטוח ואינטרסיה.
חשוב מאוד לעיין היטב בחוות הדעת, ובמידה ואינכם מבינים, אתם מתבקשים לפנות אלינו ו/או לשמאי שאינו עובד ופועל בשת"פ עם חברות הביטוח בכדי לממש את זכויותיכם ולקבל את המגיע לכם מחברות הביטוח.