סוד המשכורת בביטוח

סוד השמאי - משכורות הענק של המנהלים בחברות ביטוח

השבוע, בדרכי לבדוק נזקי רכוש באזור המרכז שמעתי ברדיו כי מנכל חברת ביטוח מסוימת ירוויח השנה 3 מיליון שקל, ושכר זה אינו כולל משכורות 13-14 ובונוסים מהכנסותיה של חברת הביטוח.


באותו רגע חשבתי לעצמי, איך יתכן שמנהלים בחברות הביטוח מרווחים כל כך הרבה כסף.. 3 מיליון שקל , איפה הבונוסים והפינוקים האחרים שאותם מנהלים של חברות הביטוח מקבלים?

וכאן נזכרתי בשידור תוכנית בטלוויזיה - להלן הלינק לצפייה והמחשה

https://www.youtube.com/watch?v=IOcZt8MNxDk 

מדובר כאן בהרבה מאוד כסף שנלקח מאתנו, אנחנו האזרחים הקטנים שעובדים קשה ובעמל רב בשביל להתקיים, וזה יושב לו בכיסאו ומסביבו כמה מזכירות, יועצים וסגנים שמשרתים את אותו מנכל .

הבא נחשוב יחד איך אותם מנהלים מקבלים שכר כל כך גבוה, ונתחיל בפוליסת ביטוח שאנו חייבים לרכוש בשביל להבטיח את עצמנו ברכב שאנו נוסעים ו/או בבית שאנו גרים בו.


אם תקראו פוליסת ביטוח רגילה, תבינו היטב כי אותה חברת ביטוח מגינה על עצמה באמצעות שורות קטנות אשר מבטלות סעיפים מהותיים בפוליסת הביטוח, שלא נדבר על השתתפות עצמית שאנו חייבים לשלם בכל מקרה של הפעלת הפוליסה.


דוגמא ראשונה לחיסכון בעלויות או דחיית תביעה על ידי חברת ביטוח היא בעת קרות מקרה ביטוח, אותה חברה ביטוח עושה ככל שביכולתה להתנער מאחריות באמצעות חוקרי ביטוח אשר שכרם מותנה בהצלחות בלבד, הווה אומר, שאותו חוקר משתכר ע"פ הצלחתו להביא לכך שהתביעה תידחה, איך זה קורה.. אותו חוקר ביטוח מגיע אליכם הביתה או לכל מקום שתקבעו ומשוחח עמכם בנעימות תוך שהוא מקליט את השיחה, במהלך ההתקשרות אותו חוקר עושה ככל שביכולתו להתחבר אליכם ומשחק אותה תמים שעושה עבודתו ושאין לו אינטרס להכשיל אתכם, אלא לשמוע את הדברים הנכונים שהוא רוצה לשמוע, 

אם ובמידה נפתחתם אליו הוא שואל שאלות מכשילות שאותם הוא מתעד במכשיר הקלטה סמוי.

הדבר השני, במקרה שלנו במידה ויש לכם רכב וחוויתם תאונה, חברת הביטוח ושליחיה עושים ככל שביכולתם למזער את הנזקים. איך הם נוהגים לעשות ?  ציטוט נציג שירות של חברת הביטוח:

..." אין בעיה אנחנו נעזור לך, אין לך מה לדאוג.. הבא את רכבך למוסך ההסדר של חברת הביטוח, אנחנו נעשה את כל הסידורים, נשלח שמאי שיאמוד את הנזק, תקבל רכב חליפי , והמוסך יתקשר אליך בתום התיקון, תחזיר את הרכב החליפי, כך את רכבך וסע לשלום".

מסר מאוד מפתה !! כאן אתם חייבים לעצור ולחשוב על השאלה האם יש מתנות בחינם? 

כאן טמון העוקץ, אותו שמאי שנשלח ע"י חברת הביטוח הינו שליח השומר בקפידה רבה על האינטרס הכלכלי של חברת הביטוח, ולכן הוא ינסה למזער את הנזקים שנגרמו לרכב, תוך הנחייתו למוסך ההסדר לפעול בהתאם.
כמו כן מוסך הסדר אשר גם עובד ופועל בשיתוף פעולה עם חברות הביטוח, ברוב המקרים החלפים מסופקים על ידי חברות הביטוח ו/או רכישת חלפים זולים וברמה נחותה על ידי מוסך ההסדר על פי הנחיותיה של חברת הביטוח.
הווה אומר כי יש כאן לראות מס' שליחים של חברות הביטוח אשר תפקידם לשמור בקפידה רבה על האינטרס הכלכלי של חברת הביטוח, מדוע ? כי פרנסתם של אלו תלויה בחסדיהם של חברות הביטוח, כי אם לא כך חברת הביטוח לא תעבוד עימם ושניהם יישארו מובטלים וירעבו ללחם.


בתום התיקון, אותו שמאי מטעם חברת הביטוח (כלומר מרשימת השמאים של חברת הביטוח) אמור לבדוק את הרכב ולקבוע את אחוז ירידת הערך המסחרית שנגרמה לרכב או לרכוש לאחר תיקון.

מניסיוני הרב כשמאי אובייקטיבי שאינו עובד ופועל עם חברות הביטוח, בדקתי מאות דוחות של שמאים של חברת הביטוח, וערכתי חוות דעת נגדיות, והינה הפלא ופלא – ראשית ישנם טעויות בחישוב ערך רכב, תוך השמטת תוספות לרכב, כאשר בסופו של יום ירידת הערך נגזרת מערכו של הרכב נכון ליום קרות מקרה תאונה.
דוגמא: רכב שעולה 100,000 , במחירון לוי יצחק ישנם תוספות לחודשי שימוש, מספר ידיים, קילומטרים שרכב גמא, ותוספות אחרות כמו GLX וכיוצ"ב.
כשאנו לוקחים את כל התוספות ומחשבים את ערכו של הרכב, מחירו יעלה 120,000 – 135,000 ₪ ירידת ערך המחושבת על ידי השמאי נניח 10% ממחיר בסיס של 100,000 ₪ הינה 10,000 ₪ , ואם ערך הרכב יעלה 120,000 ₪ 10% מזה הינה 12,000 ₪ (איפה נעלמו 2,000 ₪ ) ?

בהקשר לחישוב ירידת ערך ע"י שמאי רכב מוסמך מטעם חברת הביטוח נציין את העובדה כי שמאים הללו "פוחדים" לקבוע את ירידת הערך המסחרית בשל האינטרס הכלכלי, וברוב המקרים מומלץ מאוד למנות שמאי אובייקטיבי שיבדוק את הרכב לאחר תיקון התאונה בשל תיקון שלדה, האמת צבע וצביעה לא מקורית ו/או החלפת חלקי מרכב באמצעות ברגים.

עד כאן אם קראתם על אופן פעולתם של אותם שליחים (החוקר, המוסך והשמאי) תבינו היטב את הנחיותיהם של אותם מנהלים של חברת ביטוח לשליחים שישמרו היטב על כספם, ועכשיו אתם גם מבינים כמה כספים נחסכו לחברת הביטוח, ובשל כך אותם מנהלים מקבלים שכר של מיליונים בשנה לרבות  משכורות 13 משכורת 14 , בונוסים, פינוקים והטבות אין סוף שאותם מנהלים זוכים לה והכל על חשבונו של אותו אזרח קטן שבסך הכל עשה ביטוח.

נסיעה טובה
חיים שריקי - שמאי רכב ורכוש
עד מומחה בכיר לבית המשפט
054-6800905

להלן אתרי אינטרנט של חברת אומדן שמאים..

https://www.car-10.com     / https://www.car-10.co.il     https://www.haim-shamai.co.il / http://www.irgun-shamahim.org.il   /   http://www.michlala.co.il   /    http://www.ad-m.co.il /