נזקי מים ורטיבות

חיים שריקי שמאים לרכוש - מומחים בהפקת אומדן נזקי מים מזה 45 שנים

נגרם נזק לרכוש שלכם בעקבות נזקי מים , 

הדירה שלכם ניזוקה בעקבות נזילה מהשכן

התקשרו אלינו עכשיו ונעמוד לשירותכם בכל עת

  054-6800-905

      שמאי רכוש  -  נזקי רטיבות מהשכנים או כתוצאה מגשמים


נזקי מים עלולים להיווצר גם בזמן שיפוצים כתוצאה מפגיעה בצנרת המים או במערכת האינסטלציה. במידה ונוצרו במקומות אלו חורים או סדקים, הדבר יוביל לנזקי מים, כגון: רטיבות ונזילות. נזקי מים נוצרים גם כתוצאה מפגעי הזמן. כלומר, בעקבות הזמן נוצר בלאי בכל מערכת צינורות המים. 

הדבר מתבטא בחלודה, סדקים, התפוצצות של צינורות ועוד, מה שמצריך בסופו של דבר התערבות של שמאי-רכוש.

במידה ואין ניקוז תקין של המים והשיפועים המתאימים בגג המבנה, או שקיימת סתימה במרזב, התוצאה השירה תהיה בעיות רטיבות ונזקי מים נוספים. חשוב להבין כי בעיית רטיבות בגג המבנה כעבור זמן גורמת לנזקים לגופי תיאורה, כבלי חשמל ולהרקבת ארונות גבוהים המגיעים לתקרה.

מאמר שמאי רכוש בנושא נזקי מים ורטיבות: (פורסם בעיתונות ובמאגרי האינטרנט)בינואר השנה ביום חורף סוער . גב' מירב (שם בדוי-השם שמור במערכת) חזרה מעבודתה לדירתה וגילתה כי מים רבים חדרו למתחם דירתה תוך חדירת מים בחדר השינה הנמצא במפלס נוסף בדירתה.

גב' מירב רוקנה את המים, ניקתה וייבשה את הרצפה וזו האחרונה המשיכה בשגרת החיים כאילו לא היה. שלושה חודשים לאחר מכן, החלו להופיע בדירה כתמי רטיבות בקירות, משקופי הדלתות התנפח, ארון הבגדים בחדר השינה החל להתפורר זאת בנוסף על נזקים אחרים שגילתה ברכושה.

גב' מירב ישבה וחשבה לעצמה – כמה טוב שיש ביטוח לדירה ויצרה קשר עם חברת הביטוח שביטחה את הדירה. - מייד לאחר הודעתה, חברת הביטוח שלחה שמאי ושרברב מטעמה אשר אלו האחרונים בדקו את הנזקים. תוצאות בדיקותיהם לא אחרו לבוא, וחברת הביטוח שלחה לגברת מירב מכתב הדוחה את תביעתה.

עם קבלת מכתב הדחייה התייעצה מירב עם אביה  אשר הוביל אותם להתקשר לשמאי חיים שריקי מומחה בתחום נזקי רכוש,.. בכדי שזה יבדוק את מהות וגובה הנזקים שנגרמו לרכושה כתוצאה מהצפת מי גשמים בדירתה.

לאחר הגעתו של חיים שריקי - שמאי רכוש הבחינה מירב כי הגיע הוא מצויד במכשירים רבים אשר שימשו אותו לבדוק את רמת הרטיבות בקירות וברצפת מתחם הדירה, כמו כן נמדדו שטחי הנזקים והארונות ופרטי רכוש נוספים.

לאחר הבדיקה ישב חיים השמאי והתחיל לשאול שאלות ולכתוב, אך מירב לא יכלה להתאפק והעירה לחיים השמאי 

כי בבדיקת השמאי מטעם חברת הביטוח לא בוצעו בדיקות כאלו קפדניות, מדוע שאלה מירב בתמימות?, 

תשובתו של חיים השמאי הייתה חמקנית בתחילה אך שלחצה שוב קיבלה תשובה מהממת.. אותו שמאי של חברת הביטוח הינו שליח אשר שומר בקפידה רבה על האינטרס הכלכלי של חברת הביטוח, הוא אינו רואה אותך כלל משום שפרנסתו תלויה בחסדיהם של חברות הביטוח!! אז מה ציפת לקבל מאותו שמאי רכוש של חברת הביטוח שאל חיים, עוד הוסיף כי משרדו כמשרד שמאים אינו פועל בשיתוף פעולה עם חברות הביטוח וחוות דעתו הינה אובייקטיבית לחלוטין ללא מורא ו/או משוא פנים.

וכך היה, לאחר שקיבלתי את חוות דעתו המקצועית הבחינה מירב כי היא ערוכה באופן יסודי ופרטני מאוד תוך צירוף עשרות תצלומי הנזק, לרבות תוצאות בדיקת רמת הלחות בקירות וברצפת מתחם הדירה.

מייד לאחר קבלת חוות דעתו של שמאי רכוש חיים שריקי, מירב פנתה לחברת הביטוח ודרשה לקבל פיצוי נזיקין כפי שהשמאי חיים קבע. שלחי לנו בבקשה את החוות דעת בצירוף מכתב דרשו נציגי חברת הביטוח.

אין בעיה ענתה מירב וכתבה מכתב דרישה מחברת הביטוח בוא פירטה את טענותיה לאותו שמאי רכוש שמינתה חברת הביטוח כאשר בסיכום מכתבה הדגישה באותיות לבנה "עם קבלת מכתב זה ובתוך 14 יום במידה ולא תענו לבקשתי אאלץ לפנות לערכאות משפטיות אשר יישאו הוצאות נוספות" ושלחה את המעטפה בדואר רשום לחברת הביטוח. 

כמובן שחברת הביטוח לא סופרת את האזרח הקטן ועושה ככל שביכולתה להתיש את הלקוחות שלה בתביעת כספים מסוג זה.

כעבור 14 יום כשלא קיבלה תשובה חד משמעית, פנתה שוב לחברת ביטוח ונציגת התביעות מסרה כי התביעה שלה לא מאושרת, אבל המליצה לחכות עוד שבוע.

גב' מירב לא התייאשה והתקשרה לאחר 10 ימים לחברת הביטוח, ותוך השיחה עם נציגת השירות הבינה שאין עם מי לדבר ופנתה לבית המשפט.

בדיון בבית המשפט השלום הקשה השופט על חברת הביטוח ושאל: מדוע אינכם משלמים לה ?

משתי סיבות ענו נציגי חברת הביטוח. סיבה ראשונה: היא שפוליסת הביטוח שלנו מכסה רק נזקים שנגרמו עקב הימלטות או דליפה של מים.

סיבה שניה: המבוטחת הודיעה לנו על הנזקים באיחור של שלושה חודשים, ובכך מנעה מאתנו לבדוק את הנזק בזמן אמת וגרמה לנו נזק ראייתי. מכאן, השופט עיין בפוליסה ומצא כי היא מכסה גם נזקי גשמים וגם נזקי שיטפון או הצפה ממקור מים חיצוני.

החלטת שופט – שמאי רכוש ונזקים: 

השופט קרא את חוות דעתו של שמאי רכוש מר חיים שריקי וגם את חוות דעת השמאי רכוש מטעם חברת הביטוח. השופט גילה כי למעשה שני המומחים לא סותרים את גרסת המבוטחת, לפיה בעקבות יום סוער מי גשמים הציפו את דירתה של מירב.

אין ספק שאירוע שכזה מכוסה על פי הפוליסה, פסק השופט. והוסיף, ניתן היה לצפות כי המבוטחת תמציא אישורים על הסערה, אולם מיד לאחר מכן השופט נזכר כי הנזקים לא נגלו לעין מיד אלא רק כעבור מספר חודשים. לכן קבע השופט כי יש לזקוף דווקא לזכותה של המבוטחת את העובדה שהיא לא אצה רצה לאסוף, לתעד, ולהכין תיק ראיות לצורך תביעתה העתידית.

סיבת הדחייה הראשונה של חברת הביטוח על נזקי ההצפה נדחתה על ידי השופט.

באשר לסיבה השנייה מוסיף השופט כי חברת הביטוח צודקת וכי מחובתו של כל מבוטח להודיע מיד לחברת הביטוח על קרות מקרה ביטוח. אולם השופט נזכר שוב בעובדה כי הנזק בדירתה לא התגלה מיד, אלא כעבור מספר חודשים. עובדה זו יכולה לתת הסבר לאי הדיווח המידי.

השופט הגיע גם כאן למסקנה כי גם סיבת הדחייה השנייה של חברת הביטוח לא מוצדקת ופסק כי לאחר ששמתי לב למכלול הנסיבות, לא שוכנעתי שההודעה המאוחרת מובילה לדחיית התביעה.

אלא שכאן השופט עשה תפנית וקבע כי ההודעה המאוחרת של התובעת לא מהווה הפרה של התחייבויות המבוטח על פי הפוליסה ויש בה כדי להטיל על המבוטחת אשם תורם. מצאתי לנכון להעמיד את המבוטחת בהשתתפות עצמית סך 20%. כך, לפי ההיגיון של השופט להעניש את המבוטחת בקנס על עצם האיחור בהודעה לחברת הביטוח.

עוד יודגש כי הנוקשות שבה בתי המשפט נוהגים כלפי המבוטח הקטן לעומת הגמישות כלפי חברות הביטוח אינה מוצדקת, כאשר חברת ביטוח מאחרת בתשלום תגמולי ביטוח זה בסדר, מותר לה לדחות תביעות ולהתיש את המבוטחים שלה, והנה, כשמדובר באחת מהעם שאיחרה בתום לב בהודעה לחברת הביטוח, קונסים אותה, גם אם האיחור היה בתום לב.

מהם הגורמים להיווצרות - נזקי מים, ורטיבות בדירה

אחד הגורמים לנזקי מים הם כשלים ורשלנות בעת הבנייה. משמעות הדברים היא שבמהלך הבנייה, פעולות כמו: איטום קירות ותקרה, חיבור צינורות המים, התבצעו בצורה בלתי מקצועית או שנעשו תוך שימוש בחומרים בלתי איכותיים. כתוצאה מכך תיתכן למשל בחורף חדירה של מי גשמים לבית.

כיצד להתמודד עם נזקי מים

במידה והנכם מבחינים בסימנים המצביעים על נזקי מים, עליכם להזמין שמאי רכוש מומחה בנזקי מים אשר יערוך בדיקה מעמיקה לאיתור מקור הבעיה תוך שימוש במיטב הכלים החדשניים לאיתור נזילות מים או כל נזק אחר הקשור למים. לאחר הבדיקה יוכל שמאי-הרכוש להעריך את הנזקים על סמך הממצאים וקבלת הצעות מחיר מבעלי מקצוע המומחים בתחום.

לאחר שתקבלו חוות דעת המקצועית, תוכלו להיעזר בה מול הגורמים השונים אשר מתנהלת מולם התביעה בבית המשפט על הנזקים שנגרמו לרכושכם ובתביעה כנגד חברות ביטוח, קבלן הבניין, ספק, שכנים ועוד.

בברכה,
חיים שריקי - שמאי רכב ורכוש
עד מומחה בכיר לבית המשפט
054-6800905


להלן אתרי אינטרנט של חברת אומדן שמאים..

https://www.car-10.com / https://www.car-10.co.il https://www.haim-shamai.co.il / http://www.irgun-
shamahim.org.il  / http://www.michlala.co.il / http://www.ad-m.co.il /