בחירת שמאי רכב על פי חוק

בראש  ובראשונה  אנחנו פונים לסוכן הביטוח  שלנו  ו/או לחברת ביטוח ומדווחים על מקרה התאונה או מקרה ביטוח.

מטבע הדברים, אנחנו לא רוצים כאבי ראש ומעדיפים לבצע מה שסוכן הביטוח ו/או חברת הביטוח אומרים ממליצים לנו לעשות כגון:   

1.  אנחנו נשלח אליך שמאי או בחר שם של שמאי מרשימת השמאים שנציג בפניך.
2. הבא את מכוניתך למוסך הסדר שם תקבל את כל השירותים לרבות שמאי שיעריך את הנזק ותקבל רכב חליפי.
הבא נראה אם זה בחינם? 
בעת יישום הסעיפים שנכתבו מעלה - קחו בחשבון כי יש אינטרס לחברת הביטוח ו/או לסוכן  לחסוך לחברת ביטוח כספים רבים, תוך שמירה על האינטרס הכלכלי של אותם בעלי מקצוע מטעם חברת ביטוח לדוגמא השמאי מרשימת השמאים של חברת הביטוח ..


לאור העובדה כי פרנסתו של השמאי תלויה בחסדיהם של חברות הביטוח שדואגות לאותו שמאי לעבודה. מניסיונינו הרב, ביישום הנחיות שנרשמו מעלה אינכם מקבלים את המגיע לכם – נקודה !!!.
 
לידיעתכם, על פי בגצ השמאים מתאריך 15 באפריל 2001 סעיף 41 להלן ציטוט פסק דין שנקבע על ידי בגצ בו נכתב נכתב.. להלן קישור לתמצית החוק..  
התכלית העיקרית של חוק פיקוח היא הגנה על מבוטחים, תכלית זאת עלולה להיפגע במצב הקיים בו שומות רכב המשמשות בסיס לתשלום תגמולי ביטוח, נערכות על ידי שמאי בית המועסקים כעובדים של חברות הביטוח, זהו  ליקוי. - למפקחת על הביטוח נתונה סמכות מכוח חוק פיקוח לתקן את הליקוי, היא צריכה להפעיל סמכות זאת כדי לקבוע הסדר שיאזן כראוי בהתאם לתכלית  החוק. בין הצורך להגן על המבוטחים לבין  הזכות של חברת הביטוח להעסיק שמאי בית.

אי לכך אנו עושים צו מוחלט המחייב את המפקחת על הביטוח לקבוע הסדר כאמור בהתחשב בדברי בית המשפט בפסק דין זה.

אז מה עשו חברות הביטוח בעקבות פסק דין זה ?  פשוט מאוד !!

חייבו את כל שמאי הבית שלהם לפתוח תיקים במס הכנסה ובמעמ בכדי להיות עצמאיים תוך עריכת חוזים בינם (השמאים) לבין חברות הביטוח על שמירת סודיות והקפדה ליישום נהלי חברת הביטוח.

בעצם לא השתנה כלום - אותם שמאים נשארו לעבוד כשמאים של חברת הביטוח לאור העובדה כי שכר השמאים תלוי באופן עבודתם ובשיתוף פעולה מלא..מינוי שמאי אוביקטיבי הינו שמאי שאינו מושפע מנהלים והנחיותיהם של חברות הביטוח, לרבות העובדה כי פרנסתו לא תלויה בחסדיהם של חברות הביטוח, לכן בכל מקרה מומלץ למנות שמאי (פרטי) אובייקטיבי לבחינת הנזק נשוא תביעה לרבות חישוב פיצוי אחוז ירידת ערך מסחרית לאחר מקרה ביטוח.


סיכום:
מומלץ למנות שמאי אובייקטיבי , בקשו תעודת שמאי, תבדקו היטב מיהו השמאי שאתם מבקשים לבנות - האם הוא חבר בארגון שמאי הרכוש בישראל, שיציג בפניכם את תעודות השכלה או תעודות כיס - במידה והוא מתחמק מתשובות לשאלות, חפשו שמאי אחר שיפיר עבורכם חוות דעת מקצועית והוגנת ללא משוא פנים ו/או אימת חברות הביטוח.


פניה למשרדינו כמשרד שמאים עצמאי ובלתי תלוי , תהווה לך הגנה על האינטרסים שלך תוך הגינות וללא מורא תוך קבלת ייעוץ וליווי מקצועי אישי ומהימן.

בברכה,
חיים שריקי - שמאי רכב ורכוש
  מומחה בכיר לבית המשפט

        054-6800905

להלן אתרי אינטרנט של חברת אומדן שמאים..

https://www.car-10.com / https://www.car-10.co.il https://www.haim-shamai.co.il / http://www.irgun-shamahim.org.il  / http://www.michlala.co.il / http://www.ad-m.co.il /