שמאי רכוש, שמאות רכוש, שמאי
נזקי מים ורטיבות  |  תיעוד נזקי רכוש  |  שומת אופנועים  |  פרופיל שמאי רכוש  |  ייצוג חיצוני בבית המשפט לתביעות קטנות  |  ירידת ערך רכב  |  אלבום תמונות  |  אחריות לסלון / רכוש  |  מאמר נזקי פריצה  |  שאל שאלתך ?  |  

  לפרטים וייעוץ מקצועי :  
     
 
 
 
  תפריט ניווט:  
  הצטרפו לניוזלטר שלנו :  
     
   
 
 
 
  שפות האתר - Translation:
 
 
 
     
  שומה בשלט רחוק
Back
דף הבית >> מאמרים >> שומה בשלט רחוק
 
   

ביצוע שמאות בשלט רחוק, מבלי לראות את הרכב.

שולחן השמאי

סתם תמונה

שמאי הבית של חברת הביטוח  (שם החברה שמור במערכת) הגיש  חוות דעת על  תיקון נזק שנגרם בתאונת דרכים.                 
הבעיה - הוא עשה זאת תוך שעתיים, בלי לבקר את הרכב אלא רק בעזרת תמונות. והכל בגלל חברת ביטוח אשר רצתה להפחית את הפיצוי למבוטח .

איגוד המוסכים פנה לאחרונה לוועדת האתיקה של משרד התחבורה, בבקשה לחקור את שמאי הרכב המועסק כשמאי-בית על-ידי חברת הביטוח על-פי החשד, שמאי הבית של חב' ביטוח (אשר שמו שמור במערכת) ביצע הערכת נזק למכונית אותה כלל לא ראה. הערכת הנזק  שלא במפתיע  הייתה נמוכה בכ-5,000 שקל מזו שקבע שמאי אחר, שליווה את תהליך התיקון במוסך. 

ואיך זה קרה? שמאי רכב הבית של חב' הביטוח אמנם ביצע בדיקה ברכב שנפגע, אלא שהוא לא חזה בו במציאות אפילו רגע אחד. הוא גם לא טרח לנהל שיחת בירור כלשהי עם בעל הרכב, וגם לא עם מוסך בו טופלה המכונית. הוא הביט בתמונות שנשלחו לו באינטרנט, ותוך שעתיים הגיש את מסקנותיו בדואר אלקטרוני. 


את התלונה הגיש בעל המוסך בו תוקן הרכב והיא הועברה לידיעת מנכל משרד התחבורה.. מפרטי התלונה עולה כי בדיקת השמאות  מרחוק שביצע שמאי הבית של חברת הביטוח במכונית, חסכה לחברת הביטוח לא פחות מ-4,900 שקל. סכום שירד כמובן מהפיצוי שהוענק לבעל הרכב. זאת, למרות שבפועל נדרש תיקון יקר משמעותית. 

כשחברת ביטוח אינה רוצה לשלם: הכל החל בכך ששמאי מטעם חברת הביטוח של המכונית הנפגעת, קבע כי התיקון הנדרש יעלה כ-40,000 שקל. בחברת הביטוח של המבטחת הרכב הפוגע לא הסכימו לקביעה ושלחו שמאי מטעמם. אלא שהשמאי לא הסכים להפחית את סכום התשלום, ובחברת ביטוח של המכונית הנפגעת החליטו לפנות למשרד שמאים נוסף (אשר חברת הביטוח עובדים עימם). אלא שגם השמאים ממשרד זה שבדקו את המכונית, סרבו להפחית את סכום הפיצויים. האם תתייאש חברת הביטוח של המכונית הנפגעת מהניסיונות ותבין כי אכן מדובר בסכום ראוי? 

ממש לא. בפעם השלישית שלחה חברת הביטוח של המכונית הנפגעת את שמאי הבית שלה, והפעם כבר לא היו בעיות. שמאי הבית של חברת הביטוח מצא כי הסכום גבוה מדי, והורה להוריד ממנו כ-5,000 שקל. אלא שהוא עשה זאת לא לאחר בדיקה מדוקדקת כנדרש, עם ביקור במקום בו נמצאת המכונית. שמאי הבית של חברת הביטוח עשה זאת מהכסא הנוח במשרד, מול מסך המחשב. 

באיגוד המוסכים תקפו בחריפות את המקרה בפרט, ואת מדיניות חברות הביטוח ... לטענת אנשי האיגוד, חברות הביטוח דואגות לטפח שמאי בית מטעמן, אשר מעוניינים בעיקר להפחית עד כמה שניתן את סכומי הפיצויים שמקבל בעל הרכב הנפגע.

בתמורה כך באיגוד שולחת להם חברת הביטוח עבודות שמאות לרוב המקרה הזה הוא דוגמה אופיינית לניצול לרעה של שמאים על-ידי חברות הביטוח, שמאים שפועלים בדרך כזו גורמים לירידה באיכות תיקוני הרכב.

יש לציין כי במסגרת הוראות משרד התחבורה, חברות הביטוח אינן יכולות לחייב מבוטח להשתמש בשמאי שלהן. אך הלכה למעשה הן שולחות לו רשימת שמאים מומלצים על-ידן, במקרים רבים בעלי מקצוע המודעים היטב למחוייבותם כלפי חברת הביטוח. אחרי הכל, אם יפסקו כסף רב מדי לטובת המבוטחים, בחברת הביטוח פשוט יסירו אותם מהרשימה. - בעקבות הגשת התלונה החליטה חברת הביטוח של הרכב הפוגע לשלם את מלוא הסכום לבעל הרכב הנפגע.    השאלה היא, כמה מכוניות נוספות בדק השמאי בשלט רחוק, וכמה עוד יבדוק בעתיד.
  
                 
נשמח לעמוד לרשותכם בכל עת,

חיים שריקי שמאי נזקי רכוש
 

 

 

 

     
     
     
 
 

         
       
  חיים שריקי - שמאים לרכוש, מומחים ומקצועים עם למעלה מ 42 שנות מוניטין - 054-6800905  
   
   
     
  נסיעה טובה ובטוחה,
חברה שומרת שבת
היכנסו לאתרי הבית שלנו בכתובת  
 http://www.car-10.co.il    או  http://www.car-10.com
כל האמור באתר זה אינו בא כתחליף לקבלת ייעוץ משפטי והוא מהווה מידע כללי בלבד, האתר\המשרד אינו אחראי כלל לכל תוצאה או פעולה עקב שימוש במידע המופיע באתר חיים שריקי שמאות רכב ורכוש..
 
 
    כל הזכויות שמורות 2003 © חיים שריקי שמאי רכוש    
חיים שריקי שמאי רכב שמאי רכוש מקצועי 054-6800905

לייבסיטי - בניית אתרים