שמאי רכוש, שמאות רכוש, שמאי
נזקי מים ורטיבות  |  תיעוד נזקי רכוש  |  שומת אופנועים  |  פרופיל שמאי רכוש  |  ייצוג חיצוני בבית המשפט לתביעות קטנות  |  ירידת ערך רכב  |  אלבום תמונות  |  אחריות לסלון / רכוש  |  מאמר נזקי פריצה  |  שאל שאלתך ?  |  

  לפרטים וייעוץ מקצועי :  
     
 
 
 
  תפריט ניווט:  
  הצטרפו לניוזלטר שלנו :  
     
   
 
 
 
  שפות האתר - Translation:
 
 
 
     
  לא עוד תביעות קטנות
Back
דף הבית >> מאמרים >> לא עוד תביעות קטנות
 
 
משולחנו של השמאי חיים שריקי - שמאי נזקי רכוש...
 
 


 
בינינו לבין עצמנו לפעמים ישנם חילוקי דעות ודרישת פיצוי בגין נזק שנגרם לרכוש כתוצאה מתאונה לרבות נזקי ביטוח כתוצאה מנזילה אצל השכן והבית שלנו הוצף ו/או כל תביעת ביטוח המוגשת לבית המשפט לתביעות קטנות.
נכון להיום 2014, כל התביעות הקטנות המנוהלות בבית משפט השלום הינם עד סכום שלא יעלה על 33,800 ₪.
כמו כן בתביעות קטנות אינכם יכולים להיות מיוצגים על ידי עורך דין, שכן גם הצד השני יצטרך להופיע בעצמו ללא מייצג חיצוני בשכר.
טרם הדיון בבית המשפט מחובתו של השופט לשאול את הצדדים אם ניסו להסדיר את המחלוקת בדרך של הידברות כמו כן מציע השופט מהצדדים לצאת מהאולם ולנסות להגיע לפשרה טרם דיון בעניינם.

עד כאן הכל טוב ויפה, תביעות הללו נוהלו בתקינותן עד לפני מספר שנים זאת וכאשר חברות הביטוח למדו את הפטנט ומינו מומחים ו/או סטודנטים מצטיינים למשפטים אשר ייצגו אותם בתביעות קטנות.

למותר לציין כי ברוב הדיונים בבית המשפט לתביעות קטנות כאשר מופיע אותו מייצג מנוסה של חברת הביטוח מול האזרח התמים, התביעות נדחות בשל העובדה כי למרבית האזרחים התובעים את זכויותיהם מול חברות הביטוח אין את הניסיון להופיע ולהתגונן בבית המשפט.
לרבות העובדה כי אותו אזרח שמופיע פעם ראשונה בחייו בבית המשפט, לא נרדם מספר ימים טרם הדיון בבית המשפט, מתרגש מאוד תוך איבוד ביטחון העצמי המהווה בדרך כלל לשתיקה והתכנסות אשר מהווים יתרון משמעותי לאותו מייצג מחברת הביטוח לעשות ככל שביכולתו לדחות את התביעה על הסף.
 
לאחר  פניות רבות של אזרחים תמימים להנהלת בתי המשפט בעוול שנגרם הוחלט בבית משפט העליון (פס"ד רע"א 6892/13) שניתן השנה 2014, נפסק כי בית המשפט לתביעות קטנות הינו מעוזו של האזרח מן השורה ויש לשמור ולבצר את מעמדו שכזה.
 
האם השופטים בבית המשפט לתביעות קטנות מיישמים את החוק?
 
במסגרת תפקידי כשמאי מומחה, הופעתי עשרות פעמים בבית המשפט לתביעות קטנות ברחבי הארץ לשם מתן עדותי כמומחה כפי שנתבקשתי על ידי הצדדים ובית המשפט. במסגרת ביקורי בבית המשפט נוכחתי לראות מייצגים מקצועיים בשכר מטעם חברות הביטוח אשר מתפקידם להגן ולדחות תביעות של האזרח הקטן מול חברות הביטוח.

כמו כן עלי לציין כי במהלך ביקורי בבית המשפט לתביעות קטנות נוכחתי לראות את אותם מייצגים נכנסים לאולם בית המשפט באמצע הדיונים ומתיישבים בקדמת האולם סמוך קרוב מאוד לשופט/ת תוך הבחנה כי אותו מייצג מקבל תשומת לב מיידית ע"י השופט שדן בתיק אחר.
לעניין המייצג בדיון – אני מוצא לי את החובה לציין כי השופטים מכירים ומזהים את אותו מייצג אשר מופיע מאות פעמים בבית המשפט לתביעות קטנות בייצוג של חברות ביטוח. ולא ברור לי כלל מדוע אותו מייצג מקבל התייחסות מיוחדת על ידי השופט/ת תוך קבלת במה פתוחה לשאת את דבריו כשכיר חרב והגנה על חברות הביטוח כנגד האזרח התמים אשר מבקר פעם ראשונה בחייו באולם בית המשפט.
 
למותר לציין כי במהלך חודשיים האחרונים זומנתי לבית המשפט מספר פעמים כמומחה, שכן ישבתי בסבלנות וחיכיתי לתורי תוך השם דגש לדיונים של השופטים מול התובעים והנתבעים, שכן במספר דיונים הופיע מייצג חברת הביטוח אחת שהגן ועשה ככל שביכולתו לדחות את התביעה על הסף.. שכן לאחר כחצי שעה הופיע אותו מייצג להגן על חברת ביטוח אחרת תוך שהוא פותח בנאום נשיאותי ומציג בפני השופט פסיקה רבה לעניין דחיית התביעה.
 
העובדה כי מטעם חברת הביטוח הגיע שכיר חרב שככל הנראה אינו עונה על דרישות החוק לייצוג חברה, הביאה לחוסר איזון מוחלט בניהול ההליך, שכן המייצג הינו בעל מקצוע לכל דבר, המקבל תשלום עבור ייצוגו זה, שכן ייצוגו זה נעשה בדרך קבע, במסגרת עסקיו וכמובן שבתמורה.
 
חוסר האיזון הזה צרם לי מאוד ואולם בתחילה לא עלה בדעתי שאותו מייצג, מייצג מספר רב של חברות ביטוח במקצועיות רבה יותר מעורך דין אשר עיסוקו בתחומים שונים.

מכאן, מוצא אני את החובה להגיד בפה מלא כי לדעתי ישנו כאן כשל חמור של בתי המשפט לתביעות קטנות בזה שמתעלמים מהוראות החוק, תומכים ונותנים במה לאותם מייצגים מוכרים אשר מבלים את רוב זמנם בבתי המשפט מול האזרח התמים, מה עוד שהשופטים והרשמים בבתי המשפט לתביעות קטנות לא מיישמים את הוראות החוק ופסקי דין של העליון, והכי חמור מכל הוא כי השופטים מתעלמים לחלוטין מהעובדה כי באותו יום המייצג ייצג כמה חברות ביטוח..

למותר לציין כי פניתי מספר פעמים להנהלת בתי המשפט, נציבות תלונות על שופטים, הרשות השופטת/ועדת האתיקה, ומחלקת ביקורת פנים בבקשה לבדוק ולאמת את טענותיי שנרשמו לעיל שכן ייווכחו לראות אם אותם מייצגים בשכר שורצים בין הדיונים בבית המשפט לתביעות קטנות תוך ציפייה לשיתוף פעולה מלא להגנתו ומימוש זכויותיו כחוק של אותו אזרח תמים שמופיע פעם אחת בחייו בבית המשפט, מול שכיר חרב ומייצג בשכר של חברות הביטוח. אך לצערי עד יום כתיבת מאמר זה לא נתקבלה תשובתם ו/או תגובתם בנושא.

מכאן עלי לציין כי לאור הנכתב לעיל, ולאור אי התייחסותם של הנהלת בתי המשפט והגורמים המפקחים על בתי המשפט, אני מוצא לי את החובה להמליץ לאותם אזרחים אשר מתכוונים להגיש תביעה קטנה להימנע לחלוטין מהגשת התביעה באופן עצמאי תוך פניה לעורכי דין המתמחים בתחום התביעה שלכם בכדי שייצגו אתכם בבית המשפט כאשר שכרו של העורך דין יקבע על ידי בית המשפט.

שיהיה בהצלחה,

משרדנו רשום במאגר בתי המשפט השלום והמחוזי כשמאי מומחה ברכב ורכוש.

נשמח לעמוד לרשותכם בכל עת,

חיים שריקי שמאי נזקי רכוש

 

 
     
     
 
 

         
       
  חיים שריקי - שמאים לרכוש, מומחים ומקצועים עם למעלה מ 42 שנות מוניטין - 054-6800905  
   
   
     
  נסיעה טובה ובטוחה,
חברה שומרת שבת
היכנסו לאתרי הבית שלנו בכתובת  
 http://www.car-10.co.il    או  http://www.car-10.com
כל האמור באתר זה אינו בא כתחליף לקבלת ייעוץ משפטי והוא מהווה מידע כללי בלבד, האתר\המשרד אינו אחראי כלל לכל תוצאה או פעולה עקב שימוש במידע המופיע באתר חיים שריקי שמאות רכב ורכוש..
 
 
    כל הזכויות שמורות 2003 © חיים שריקי שמאי רכוש    
חיים שריקי שמאי רכב שמאי רכוש מקצועי 054-6800905

לייבסיטי - בניית אתרים