שמאי רכוש, שמאות רכוש, שמאי
נזקי מים ורטיבות  |  תיעוד נזקי רכוש  |  שומת אופנועים  |  פרופיל שמאי רכוש  |  ייצוג חיצוני בבית המשפט לתביעות קטנות  |  ירידת ערך רכב  |  אלבום תמונות  |  אחריות לסלון / רכוש  |  מאמר נזקי פריצה  |  שאל שאלתך ?  |  

  לפרטים וייעוץ מקצועי :  
     
 
 
 
  תפריט ניווט:  
  הצטרפו לניוזלטר שלנו :  
     
   
 
 
 
  שפות האתר - Translation:
 
 
 
     
  מינוי שמאי על פי חוק
Back
דף הבית >> מאמרים >> מינוי שמאי על פי חוק
 
 
 

במקרה של נזק לרכוש, זכותך למנות שמאי ביטוח רכוש מטעמך (ולא מטעם חברת הביטוח) וזאת על פי חוק לרבות קביעתו של המפקח על הביטוח כפי שהוזכר ב חוזר ביטוח 2007-1-8 וכן בפסיקת בג"ץ שמאים פסיקת בג"ץ (7721/96).

להלן ציטוט מפסק הדין בבית המשפט העליון בשבתו כבית משפט גבוה לצדק:  סעיף 8 ד' - ניגוד עניינים - על שמאי ביטוח מוטלת חובה על פי דין לנהוג בנאמנות וביושר הן כלפי חברת הביטוח והן כלפי המבוטח.
לצורך זה, טוענים העותרים, השמאי צריך להיות עצמאי כלפי שני הצדדים המבוטח מצד אחד וחברת הביטוח מצד שני. אולם, אם השמאי מועסק כעובד של חברת הביטוח, הוא נעשה תלוי באופן אישי באחד הצדדים. זהו מצב של ניגוד עניינים.
ניגוד בין המעמד של השמאי כעובד של חברת הביטוח, ובכלל זה חובת הנאמנות שלו כלפי מעבידו, לבין חובת הנאמנות של השמאי כלפי המבוטח. מצב זה מחייב למנוע העסקת שמאי כעובד של חברת הביטוח.
 
סעיף 25 - תכלית ההסדר -התכלית העיקרית של חוק הפיקוח, כמו התכלית של חוק חוזה הביטוח, התשמ"א1981-, היא הגנה על המבוטחים מפני חברות הביטוח. וכך אמרה השופטת נתניהו בע"א 391/89 א' וייסנר ואח' נ' אריה חברה לביטוח בע"מ ואח', פ"ד מז(1) 837, 855:
ציטוט "חוק חוזה הביטוח ואותן הוראות של חוק הפיקוח על עסקי ביטוח, תשמ"א1981-, העוסקות במישור המשפט הפרטי שביחסי מבטח-מבוטח, המבטאים את מדיניותו של המחוקק, הם חוקי צרכנות מובהקים שנקודת המוצא שלהם היא של אי-שוויון בין הצדדים ומגמתם הברורה היא לשמור על המבוטח מפני כוחו של המבטח ולאזן את חוסר השוויון ביניהם".  - ראו גם א' ידין, חוק חוזה הביטוח, התשמ"א1981- (תשמ"ד) בסדרת פירוש לחוקי החוזים עמ' 18; ד' מ' ששון, דיני ביטוח (תשמ"ט), עמ' 65-64; ע' הרמן, דיני ביטוח (1995, מהדורה שניה), עמ' 108.
 
סעיף 27 - ההגנה על המבוטחים באמצעות המפקחת על הביטוח באה לידי ביטוי בשני היבטים עיקריים: ראשית, פיקוח על תכניות ביטוח, ובכלל זה הביצוע של תכניות כאלה; שנית, פיקוח על היציבות של חברות הביטוח. היטיבה להסביר זאת מבקרת המדינה. וכך אמרה בדו"ח השנתי של מבקר המדינה, מספר 40 לשנת 1990, עמ' 28-27:

ציטוט: "אף כי הפיקוח על הביטוח נקבע גם משום שהענף מהווה מרכיב חשוב בשוק ההון, תפקידו העיקרי להגן על המבוטח, שהוא הצרכן של המבטחים. להגנה זו שני היבטים: ההגנה העקיפה, דרך הפיקוח על היציבות הפיננסית של המבטחים; ההגנה הישירה, באמצעות הפיקוח על תכניות הביטוח, ובכלל זה הפיקוח על דמי הביטוח... הפיקוח המופעל על פי חוק הפיקוח על הביטוח אינו פיקוח רגיל האוסר או מגביל פעולות מסוימות, אלא הוא פיקוח מסדיר רגולטיבי, שמטרתו גם למנוע מראש אירועים שליליים מסוימים".
 
בעקבות פסק דין זה ניתן להבין כי זכותו של כל אזרח במדינת ישראל למנות שמאי מטעמו, כמו כן נקבע בחוזרי ביטוח רבים ונשנים כי  חל איסור מוחלט על חברת הביטוח ו/או סוכן ביטוח למנות שמאי מטעמם.
בעניין זה הוגשה הצעת חוק נוספת בשיתוף פעולה עם איגוד השמאים אשר פועלים לעיגון ההוראות בחוק – ראה הצעת חוק שמאים (< לחץ כאן)
 
סיכום:
ביום קרות מקרה נזקי רכוש חובה עליכם לדווח מיד לחברת הביטוח ובמקביל להתקשר לשמאי מומחה שיערוך ויתעד את הנזק (כשהוא טרי) – מומלץ לא לחכות לטשטוש הממצאים, לדוגמא: בעת נזילה מהשכן, קיבלתם מוצר חדש פגום, מישהו פגע ברכושכם וכיוצ"ב.

למותר לציין ולהדגיש כי לאחר שקראתם בעיון את פסק דין של העליון, אתם מבינים היטב כי בכל מקרה יש צורך להזמין שמאי אובייקטיבי מטעמכם אשר יהווה לכם את מימוש זכיותיכם מול חברות הביטוח.
מומלץ לפנות אלינו ע"מ לקבל חוות דעת מקצועית והוגנת ללא משוא פנים ו/או אימת חברות הביטוח.

                
 
     
     
 
 

         
       
  חיים שריקי - שמאים לרכוש, מומחים ומקצועים עם למעלה מ 42 שנות מוניטין - 054-6800905  
   
   
     
  נסיעה טובה ובטוחה,
חברה שומרת שבת
היכנסו לאתרי הבית שלנו בכתובת  
 http://www.car-10.co.il    או  http://www.car-10.com
כל האמור באתר זה אינו בא כתחליף לקבלת ייעוץ משפטי והוא מהווה מידע כללי בלבד, האתר\המשרד אינו אחראי כלל לכל תוצאה או פעולה עקב שימוש במידע המופיע באתר חיים שריקי שמאות רכב ורכוש..
 
 
    כל הזכויות שמורות 2003 © חיים שריקי שמאי רכוש    
חיים שריקי שמאי רכב שמאי רכוש מקצועי 054-6800905

לייבסיטי - בניית אתרים